.

Problemy Ginekologiczno – Położnicze

Masz problem? Poradzimy!

Objawy ciąży

Objawy ciąży można podzielić na prawdopodobne i pewne. W pierwszej grupie wśród objawów możliwych do stwierdzenia przez samą Pacjentkę należy wymienić:

 • zatrzymanie miesiączki, szczególnie gdy u regularnie miesiączkującej kobiety nastąpi opóźnienie miesiączki o co najmniej 10 dni
 • powiększenie piersi, czasami Pacjentki uskarżają się na napięcie i swędzenie piersi, szczególnie w początkowym okresie
 • nudności z wymiotami lub bez wymiotów – poranne wymioty podczas ciąży rozpoczynają się wcześnie i utrzymują przez kilka godzin w ciągu dnia; zaburzenia żołądkowo-jelitowe pojawiają się w 4-6 tygodniu ciąży i zazwyczaj nie trwają dłużej niż do końca pierwszego trymestru; jeżeli w Twojej opinii wymioty są nadmierne i znacznie Cię osłabiają koniecznie powiedz o tym Twojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę!
 • zmiany w układzie moczowym – we wczesnej ciąży powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy, powodując częstsze oddawanie moczu; w miarę powiększania się macicy objawy te stopniowo ustąpią i powrócą na kilka tygodni przed porodem
 • zmęczenie – jest jednym z wcześniejszych objawów ciąży, trwa ono zwykle do drugiego trymestru, po czym ustępuje przed upływem 16-18 tygodnia ciąży
 • rozstępy ciążowe (czerwone i czerwonosine), najczęściej na brzuchu, na bocznych powierzchniach pośladków i zewnętrznych powierzchniach ud
 • linię brunatną, pigmentację linii środkowej brzucha i otoczek brodawek sutkowych.

Pewne objawy ciąży występują tylko w drugiej połowie ciąży i zalicza się do nich wysłuchiwanie tonów serca płodu, wysłuchiwanie, wyczuwanie i oglądanie ruchów płodu, wyczuwanie części płodu.


  • Pierwsze ruchy płodu

Ciężarna zaczyna je zwykle odczuwać między 16 a 20 tygodniem od ostatniej miesiączki, niektóre Panie opisują to jako kołatanie lub bańkę gazową.

  • Testy ciążowe

Testy ciążowe = testy hormonalne – są bardzo dobrą i skuteczną metodą potwierdzenia podejrzenia ciąży. Opierają się na stwierdzeniu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG) w surowicy krwi lub samodzielnie w moczu. Testy są dostępne w gabinetach lekarskich i aptekach, umożliwiają stwierdzenie ciąży już po kilku do kilkunastu dni od zapłodnienia.

  • W jaki sposób lekarz ginekolog obliczy przewidywany termin porodu?

Przewidywany termin porodu można obliczyć na podstawie reguły Naegelego – należy odjąć 3 miesiące od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i doliczyć 7 dni i rok, czyli:

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni + rok = przewidywany termin porodu.

  • Co to jest KTG, na czym to polega i czy jest bezpieczne?

Jest to bezpieczne badanie, zwykle trwające ok. pół godziny. Ciężarna znajduje się w pozycji leżącej, przyłączane są dwie sondy, umożliwiające ocenę częstotliwości czynności serca płodu i skurczów macicy w późnej ciąży i podczas porodu. Dodatkowo Ciężarna za pomocą specjalnego przycisku rejestruje odczuwane przez siebie ruchy płodu. Badanie to umożliwia ocenę jak płód reaguje w określonych warunkach na pewne czynniki, na przykład na ruch.

  • Jak często powinnam się pojawiać u lekarza prowadzącego ciążę?

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej to Ciężarna powinna odbyć 10 wizyt w czasie całej ciąży. Lekarz ginekolog-położnik ustali z Tobą terminy i częstotliwość wizyt.

  • Kiedy powinnam udać się do Szpitala Położniczego?

Zwykle lekarze zalecają Ciężarnym udanie się do szpitala gdy skurcze macicy występują co ok. 10 min. Jednak w sytuacji odejścia płynu owodniowego, bądź jakiegokolwiek krwawienia należy bezwzględnie udać się do szpitala.

  • Co to jest cykl miesięczny?

Jest to okres między dwoma krwawieniami. Pierwszy dzień miesiączki rozpoczyna cykl, który zwykle trwa 28 dni, czasami jest dłuższy lub nieregularny, szczególnie u młodych dziewcząt.

  • Na czym polega i kiedy występuje owulacja?

To inaczej jajeczkowanie. W połowie cyklu, zwykle ok. 14 dni przed następną miesiączką, dochodzi do uwolnienia z jajnika dojrzałej komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. Komórka jajowa dostaje się do jajowodu i przemieszcza w kierunku macicy. w tym czasie rozpoczyna się intensywna produkcja hormonu zwanego progesteronem, którego zadaniem jest przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia ewentualnie zapłodnionej komórki jajowej.

  • Czym się różni zapłodnienie od zaplemnienia?

Do zaplemnienia dochodzi w momencie wytrysku nasienia do pochwy, natomiast nie oznacza to jeszcze zapłodnienia, gdyż plemniki przy pomocy ruchliwych witek rozpoczynają wędrówkę, wręcz wyścig, przez drogi rodne kobiety do komórki jajowej, gdzie zwykle jeden z plemników wnika i dochodzi do zapłodnienia. Czas przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety może trwać do kilku dni!

  • Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Z ang. premenstrual syndrome – PMS – jest to czas kilku dni przed miesiączką, kiedy kobieta czuje się gorzej, ma częste zmiany nastroju, jest rozdrażniona, ma trudności z koncentracją, mogą Ją pobolewać piersi, może mieć uczucie pełności, a także odczuwać wzrost apetytu, szczególnie na słodycze. Jest wiele sposobów łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a Twój lekarz na pewno doradzi Ci co zrobić.

  • Co to jest menopauza?

Jest to okres w życiu dojrzałej kobiety, w którym występuje miesiączka, po której nie ma miesiączki przez następne 6 miesięcy. Lekarz pomoże Ci jak radzić sobie z problemami związanymi z menopauzą, ewentualnie wprowadzi leczenie.

  • Jak będzie wyglądała moja pierwsza wizyta u ginekologa?

Na początku lekarz przeprowadzi z Tobą rozmowę.
Zapyta co Cię do niego sprowadza. Pamiętaj, że na wizyty należy się zgłaszać regularnie, nawet gdy nie dzieje się nic niepokojącego!

Po ustaleniu celu Twojej wizyty, lekarz zapyta o choroby występujące w Twojej Rodzinie. To bardzo ważne, abyś powiedziała mu o wszystkim, bo od tego uzależnione jest jego dalsze postępowanie. Zastanów się więc, czy w Twojej Rodzinie występowały choroby narządu rodnego, piersi, choroby sercowo-naczyniowe, choroby wątroby, problemy z chorobą zakrzepowo-zatorową. Lekarz zapyta czy przyjmujesz leki i czy na stałe.

Następnie jak wygląda Twój cykl, czy miesiączkujesz, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka. Warto prowadzić kalendarzyk miesiączek (dostępny u Twojego ginekologa), będziesz w nim oznaczać daty ostatnich miesiączek, co umożliwi ustalenie rytmu Twojego cyklu miesięcznego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości od razu zapytaj o to lekarza. Możesz także go poprosić, aby objaśniał Ci kolejno wykonywane przez siebie czynności.

Niezależnie od badania piersi przez lekarza, począwszy od 18rż. powinnaś wykonywać u siebie samobadanie piersi, raz w miesiącu, najlepiej po miesiączce. Ginekolog objaśni Ci na czym to badanie polega.

Następny etap to badanie ginekologiczne. Staraj się rozluźnić i współpracować z ginekologiem, a wszystko pójdzie dobrze i sprawnie.

Pamiętaj dbaj o siebie!!!
Dzięki regularnym wizytom, będziesz w stanie zapobiegać chorobom nowotworowym narządu rodnego, będziesz znała odpowiedź na pytanie czy możesz mieć dzieci, a przede wszystkim będziesz czuła się pewniej i lepiej!