GINEKOLOGIA


Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.

Badaniu ginekologicznemu powinna poddać się każda kobieta, która ukończyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie.

Takie badanie powinno składać się z następujących elementów:

  • zebranie wywiadu dotyczącego objawów i schorzeń występujących w przeszłości i w rodzinie (np. nowotworów), a także (specyficzne tylko dla badania ginekologicznego) dane dotyczące cyklu miesiączkowego (wiek menarche, data pierwszego dnia ostatniej miesiączki, długość cyklu, jego regularność), informacje na temat współżycia (bolesność, suchość pochwy, krwawienia po stosunku) czy występowania innych niepokojących objawów (upławy, krwawienia, ból). Ważne jest też uzyskanie informacji na temat wykonywania przez pacjentkę badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka sutka.
  • badanie piersi – powinno być wykonywane przy każdej wizycie. Młode kobiety powinny okresowo wykonywać badanie USG sutka, a po 40 roku życia mammografię. Lekarz ginekolog powinien nauczyć i skontrolować prawidłowe wykonywanie przez kobietę samobadania piersi.
  • badanie pacjentki – stricte ginekologiczne, którego elementami są badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne narządów miednicy; badanie wewnętrzne tzw. dwuręczne (badanie jedną ręką przez pochwę, drugą na powłokach brzusznych) mające ocenić szyjkę macicy, macicę i ewentualnie inne patologie w miednicy mniejszej; badanie tarczy szyjki macicy (w tym celu zakłada się pacjentce wziernik dopochwowy).
  • w razie konieczności zlecenie badań dodatkowych, np. laboratoryjnych i obrazowych.
  • Ginekologia jest specjalizacją medyczną, którą w Polsce może zrobić każdy absolwent kierunku lekarskiego po odbyciu stażu i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Specjalizacja z położnictwa i ginekologii (jedna specjalizacja) trwa 6,5 roku i kończy się egzaminem specjalizacyjnym.


    Centrum Victoria świadczy szeroki zakres usług medycznych zarówno w obszarze profilaktyki, jak i ginekologii operacyjnej. Nowoczesne zaplecze diagnostyczno – lecznicze oraz doświadczona kadra lekarzy specjalistów zapewniają pomoc zarówno w przypadku schorzeń dotyczących wieku rozwojowego, leczenia niepłodności, poprzez choroby wieku dojrzałego, patologii przekwitania jak i schorzeń wieku pomenopauzalnego.