Kolposkopia

Kolposkopia to jedna z metod diagnostyki ginekologicznej, która polega na dokładnym oglądaniu szyjki macicy, pochwy oraz sromu w celu wykrycia nieprawidłowości. Zabieg ten jest wykonywany przez specjalistę ginekologa za pomocą kolposkopu – urządzenia, które umożliwia powiększone, trójwymiarowe obserwowanie badanych obszarów.

Przed przystąpieniem do kolposkopii należy przygotować się do zabiegu. Pacjentka powinna powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach, dolegliwościach, ciąży lub podejrzeniu ciąży. Należy również unikać stosunków płciowych, stosowania dopochwowych środków antykoncepcyjnych lub leków przeciwzapalnych przez około 48 godzin przed planowanym zabiegiem.

Podczas zabiegu kolposkopii pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, a lekarz wprowadza do pochwy specjalny spekulum, aby uzyskać dostęp do badanych obszarów. Następnie, przez kolposkop, lekarz ogląda uważnie obszar szyjki macicy, pochwy oraz sromu w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości. W razie potrzeby, lekarz pobiera wówczas wycinek tkanki do badania histopatologicznego.

Po zabiegu kolposkopii pacjentka może odczuwać niewielki dyskomfort, podobny do bolesnych miesiączek, a także krwawienie lub plamienie. Zaleca się unikanie aktywności seksualnej, stosowania tamponów oraz kąpieli w wannie przez około tydzień po zabiegu. W przypadku wystąpienia gorączki, silnych bóli brzucha lub występowania krwawienia w większej ilości, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Scroll to Top
Umów wizytę